Święto Lnu w ŻyrardowieŚwięto Lnu to popularne wydarzenie plenerowe odbywające się w Żyrardowie. To kilka dni znakomitych koncertów znanych gwiazd, jak i inne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych. Święto Lnu celebrowane jest zazwyczaj w Maju albo w Czerwcu.Święto Lnu - skąd wywodzi się zwyczaj obchodzenia tego święta w Żyrardowie?

Święto Lnu to impreza miejska powiązana z długą tradycją przemysłu lniarskiego w Żyrardowie, która wynosi już ponad 180 lat. Wydarzenie to ma na celu zwiększyć uwagę społeczeństwa na dziedzictwo postindustrialne tego miasta. Mieszkańcy oraz turyści mogą w czasie trwania imprezy poznać bliżej znaną i cenioną przez wiele lat Fabrykę Wyrobów Lnianych, która została uruchomiona w Żyrardowie w 1829 roku, natomiast pod koniec 19 wieku stała się jedną z największych i najlepiej funkcjonujących fabryk w całej Europie.


Parada w Żyrardowie i wszelkie stoiska ze wszechobecnym lnem nawiązują do dziedzictwa tego miasta. Warto dodać, że pierwsza edycja Święta Lnu miała miejsce w październiku 2015 roku, a odbywała się tylko w muzeum. Kolejne edycje objęły już większy obszar miasta i więcej wydarzeń towarzyszących. Oczywiście, w dalszym ciągu to Muzeum Lniarstwa jest sercem wydarzenia. Jeśli zastanawiasz się dokąd na weekend z Warszawy? Z pewnością Żyrardów jest miejscem godnym polecenia.Święto lnu - gdzie się odbywa i na jakie atrakcje można liczyć?

Wydarzenie to obejmuje kilka lokalizacji. Parada miejska w Żyrardowie wyrusza spod budynku kantoru i dociera do placu. Koncerty odbywają się na Placu św. Jana Pawła II, gdzie organizowany jest też festyn w Żyrardowie. Ponadto, z historią lnu zapoznać się można w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, które znajduje się na ulicy Karola Dittricha 18. Oczywiście, w każdym roku wydarzenia towarzyszące, jak i lista zaproszonych gwiazd może być nieco inna. W paradzie biorą udział przedstawiciele żyrardowskich stowarzyszeń, instytucji i szkół. W czasie parady w powozie zasiedli założyciele fabryki wyrobów lnianych- Dittrichowie. Podczas niej podziwiać można było też szpularki, tkaczy czy zwierzęca z Industrialnej Zagrody przy Muzeum Lniarstwa. Niektóre wydarzenia odbywają się także Nad Zalewem Żyrardowskim jak np. zawody kolarskie. Ponadto imprezie w Żyrardowie towarzyszą:


  • stoiska rzemieślników i rękodzielników,
  • atrakcje dla dzieci w Warszawie i okolicach - strefy dla najmłodszych (np. dmuchańce),
  • wernisaże prac żyrardowskich artystów w Resursie,
  • wycieczki z przewodnikiem po zabytkowej osadzie fabrycznej,
  • inscenizacja historyczna odtwarzająca przebieg Strajku Szpularek z 1883 roku,
  • liczne foodtrucki,
  • pokazy świetlne LED show.

Warto dodać, że strajk Szpularek uznawany jest za jeden z pierwszych strajków na świecie zapoczątkowanych przez kobiety. Święto Lnu to też wiele wystaw, kiermaszy, prezentacji czy spektakli. Takie Wydarzenia Warszawa sprawiają, że nikt się na nich nie może nudzić. Znajdują się tu atrakcje dla dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście, najlepiej wynająć hotel w Żyrardowie i poznać cały program imprezy.Święto Lnu - zapraszane gwiazdy w ubiegłych edycjach

Święto Lnu to rewelacyjne koncerty znanych i lubianych gwiazd z Polski, jak i z zagranicy. Do tej pory na Żyrardowskiej scenie wystąpili między innymi: Czerwone Gitary, Blues Cafe, Margaret, Afromental, Red Lips, Agnieska Chylińska, Dawid Kwiatkowski, Pull the Wire, Bad Boys Blue.

Święto Lnu to radosna impreza, która integruje ze sobą mieszkańców Żyrardowa. W tych dnia na ulicach słychać śpiewy, a ludziom towarzyszy dobry nastrój.