Żyrardów

Istnieją takie miejsca na mapie Polski, których nie warto pomijać. Jednym z nich jest Żyrardów, miasto położone w powiecie mazowieckim, sięgające swoją historią, aż do XIX w. Największą chlubą miasta jest po dziś dzień fabryka lniarska. I choć nikt już w niej nie pracuje, to historia tego miejsca przyciąga wielu turystów. Powodem ich zainteresowania jest nowy charakter architektoniczny jaki nadano temu budynkowi.

Krótka historia Żyrardowa

Początek miastu nadała Stara Przędzalnia, dziś znana jako nowoczesny kompleks gdzie mieści się hotel w Żyrardowie. W momencie powstania była jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie. Od nazwiska jej założyciela powstała późniejsza nazwa miasta Żyrardów. W drugiej połowie XIX w. fabryka została przejęta przez dwóch niemieckich przemysłowców, co spowodowało jej rozbudowę a także powstanie osady fabrycznej. Z biegiem czasu osada fabryczna nabrała kształtu osiedla gdzie zamieszkiwali robotnicy oraz kadra kierownicza fabryki. To spowodowało w dalszej kolejności powstanie całej infrastruktury obejmującej kościół, przedszkole, szkołę, szpital, resursę, pralnie, dom kultury "Ludowiec". kręgielnię oraz łaźnię miejską. To co najbardziej charakteryzuje osadę, to specyficzny porządek urbanistyczny. Jest on wynikiem różnic narodowościowych występujących wśród pierwszych mieszkańców Żyrardowa. Pracownikami fabryki były bowiem osoby które pochodziły z takich krajów jak:
- Polska,
- Niemcy,
- Czechy,
- Anglia,
- Szkocja,
- Irlandia.

Swój wkład w budownictwo miała również społeczność żydowska. Urbanistyka całego miasta była oparta o projekt tzw. miasta idealnego, czy też inaczej "miasta ogrodu". Wynikiem tego Żyrardów zaliczany jest do grona największych osiągnięć urbanistyki europejskiej w tamtym czasie. Jest to również bardzo atrakcyjne miejsce na wyjazdy integracyjne w okolicach Warszawy.

Stara Przędzalnia - wczoraj i dziś

Fabryka lniana w Żyrardowie była za czasów Królestwa Polskiego największą fabryką w Europie, w swojej branży. Prężnie działający biznes działał aż 170 lat. Zapewniał pracę okolicznej społeczności. Aktualnie jest zabytkiem o postindustrialnej architekturze, gdzie powstają budynki mieszkalne, lofty, a także hotele. Jednym z nich jest Aparthotel, w którym znajduje się restauracja Żyrardów. Odnowa kompleksu Starej Przędzalni nadała jej nowego blasku zachowując wszelkie szczegóły oryginalnego stylu architektonicznego. Podzielona jest na trzy strefy oddzielone od siebie osobnymi wejściami. Jedną z bezsprzecznych atrakcji są ogrody umieszczone na dachu budynku usługowego. Niepowtarzalna aranżacja tego zielonego zakątka idealnie wkomponowuje się w styl industrialny budynku. Mieszkańcy znajdaą tam oazę spotkań towarzyskich w zielonym otoczeniu. To świetne miejsce na relaks i wyciszenie przy kawie. O bezpieczeństwo mieszkańców dba całodobowa dyskretna ochrona, prowadząc jednocześnie monitoring. Budynek ten może się również pochwalić nagrodą, jaka została przyznana od Generalnego Konserwatora Zabytków.