Żyrardów

Istnieją takie miejsca na mapie Polski, których nie warto pomijać. Jednym z nich jest Żyrardów, miasto położone w powiecie mazowieckim, sięgające swoją historią, aż do XIX w. Największą chlubą Żyrardowa jest po dziś dzień fabryka lniarska, w której zlokalizwane sa nasze pokoje i apartamenty do wynajęcia. I choć nikt już w niej nie pracuje, to historia tego miejsca przyciąga wielu turystów. Powodem ich zainteresowania jest nowy charakter architektoniczny jaki nadano temu budynkowi.

Krótka historia Żyrardowa

Początek miastu nadała Stara Przędzalnia, dziś znana jako nowoczesny kompleks gdzie mieści się hotel w Żyrardowie. W momencie powstania była jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie. Od nazwiska jej założyciela powstała późniejsza nazwa miasta Żyrardów. W drugiej połowie XIX w. fabryka została przejęta przez dwóch niemieckich przemysłowców, co spowodowało jej rozbudowę a także powstanie osady fabrycznej. Z biegiem czasu osada fabryczna nabrała kształtu osiedla gdzie zamieszkiwali robotnicy oraz kadra kierownicza fabryki. To spowodowało w dalszej kolejności powstanie całej infrastruktury obejmującej kościół, przedszkole, szkołę, szpital, resursę, pralnie, dom kultury "Ludowiec". kręgielnię oraz łaźnię miejską. To co najbardziej charakteryzuje osadę, to specyficzny porządek urbanistyczny. Jest on wynikiem różnic narodowościowych występujących wśród pierwszych mieszkańców Żyrardowa. Pracownikami fabryki były bowiem osoby które pochodziły z takich krajów jak:
- Polska,
- Niemcy,
- Czechy,
- Anglia,
- Szkocja,
- Irlandia.

Swój wkład w budownictwo miała również społeczność żydowska. Urbanistyka całego miasta była oparta o projekt tzw. miasta idealnego, czy też inaczej "miasta ogrodu". Wynikiem tego Żyrardów zaliczany jest do grona największych osiągnięć urbanistyki europejskiej w tamtym czasie. Jest to również bardzo atrakcyjne miejsce na wyjazdy integracyjne w okolicach Warszawy.

Stara Przędzalnia wczoraj i dziś - co obecnie znajduje się w dawnej Fabryce Lnu w Żyrardowie?

Fabryka lniana w Żyrardowie była za czasów Królestwa Polskiego największą fabryką w Europie, w swojej branży. Prężnie działający biznes działał aż 170 lat. Zapewniał pracę okolicznej społeczności. Aktualnie jest zabytkiem o postindustrialnej architekturze, gdzie powstają budynki mieszkalne, lofty, a także hotele. Jednym z nich jest Aparthotel, w którym znajduje się restauracja Żyrardów. Odnowa kompleksu Starej Przędzalni nadała jej nowego blasku zachowując wszelkie szczegóły oryginalnego stylu architektonicznego. Podzielona jest na trzy strefy oddzielone od siebie osobnymi wejściami. Jedną z bezsprzecznych atrakcji są ogrody umieszczone na dachu budynku usługowego. Niepowtarzalna aranżacja tego zielonego zakątka idealnie wkomponowuje się w styl industrialny budynku. Mieszkańcy znajdaą tam oazę spotkań towarzyskich w zielonym otoczeniu. To świetne miejsce na relaks i wyciszenie przy kawie. O bezpieczeństwo mieszkańców dba całodobowa dyskretna ochrona, prowadząc jednocześnie monitoring. Budynek ten może się również pochwalić nagrodą, jaka została przyznana od Generalnego Konserwatora Zabytków.

Żyrardów to niewielkie miasto znajdujące się pomiędzy Warszawą a Łodzią. Jego zaletą jest doskonała komunikacja z resztą kraju, gdyż leży ono blisko autostrady A2, a jego obszar przecina linia kolejowa łącząca południową i północną Polskę. Poza tym na jego terenie znajduje się kompletny zespół urbanistyczny z przełomu XIX i XX wieku. Od razu podkreślamy, że nie jest to jedyna atrakcja turystyczna Żyrardowa .

Charakterystyczna zabudowa

Żyrardów nieprzypadkowo uważany jest za miasto z czerwonej cegły. Wiele znajdujących się na jego terenie budynków zostało z niej zbudowanych i w takiej formie pozostało do dziś. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w Żyrardowie, odwiedźmy tutejszą fabrykę wyrobów lnianych i poznajmy historię miasta. Zapraszamy na spacer!

Stare Miasto i rynek, który warto zobaczyć

Wystarczy na chwilę przenieść się do centrum Żyrardowa, by poczuć się jak w innej bajce. Urzeka zwłaszcza tamtejsze Stare Miasto, którego centralną częścią jest oczywiście rynek. Dziś jest to plac Jana Pawła II, ale istniał on jeszcze na długo przed jego pontyfikatem. Rynek w Żyrardowie był dawniej traktowany jako plac targowy, toteż można było w nim kupić dosłownie wszystko. Nieco później na jego terenie miało miejsce wiele różnych manifestacji tutejszych pracowników fabryki.

Miejskie przędzalnie

Kolejną atrakcją turystyczną Żyrardowa są słynne Przędzalnie. W skład kompleksu wchodzi budynek zwany Starą Przędzalnią, a także Nowa Przędzalnia. Nie wszyscy wiedzą, że obiekty te kiedyś należące do zakładów włókienniczych, dzieli od siebie prawie 100 lat historii. Pierwszy z nich powstał w 1833 roku, a drugi w 1914. Obok nich znajduje się słynna żyrardowska Pończoszarnia, czyli fabryka pończoch.

Muzeum Lniarstwa

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie to obiekt, którego nazwa upamiętnia inżyniera i wynalazcę, od którego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Na terenie obiektu znajduje się mnóstwo urządzeń należących do tutejszego zakładu lniarstwa. Ciekawostką jest również to, że w Muzeum jest organizowany jarmark bożonarodzeniowy, a także industrialny festiwal browarnictwa. Dziś można w nim zobaczyć aż 600 wielkoformatowych szablonów sitodrukowych.

Pałacyk Tyrolski

Pałacyk Tyrolski powstawał w latach 1867 - 1871. Na terenie obiektu mieściły się wille dyrektorskie przędzalni bawełny. Tak charakterystyczny dla budynku styl tyrolski nie wziął się znikąd. Wszystko dlatego, że zięć właściciela fabryki, czyli znany w Żyrardowie Ludwik Marcellin pochodził z Austrii a konkretnie z okolic Tyrolu. Warto również dodać, że na terenie pałacyku spotykali się najznamienitsi mieszkańcy Żyrardowa, by podejmować decyzje bardzo istotne dla swego regionu.

Malowniczy park Dittricha

Znajdujący się w sercu Żyrardowa park Dittricha to ogromny obszar zieleni, który powstał pod koniec XIX wieku. Nazwa parku wzięła się od nazwiska ówczesnego właściciela tutejszej fabryki przędzalniczej - Karola Augusta Dittricha. Powierzchnia parku jest imponująca i wynosi aż 6 hektarów. Na jego terenie znajduje się m.in. Muzeum Mazowsza Zachodniego. Teren parku jest łagodnie usytuowany, a spacer jego alejkami to prawdziwa przyjemność. Jest to też wdzięczne miejsce do urządzania sesji fotograficznych. Korzystają z niego niejednokrotnie pary, które urządzają sobie ślub i wesele w Żyrardowie, w tym też pary, które przyjęcie ślubne odbywają w naszej restauracji w Żyrardowie.

Dworzec Kolejowy w Żyrardowie

A teraz coś dla pasjonatów kolei. Dworzec kolejowy w Żyrardowie to prawdziwa, architektoniczna perełka. Zaprojektowano go w stylu dworkowym, co oznacza, że przypomina on słynne, polskie dworce galicyjskie (np. w Przemyślu). Na rozwój budynku, jak i całej stacji miało wpływ m.in. to, że leżały one na dawnej linii Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Atutem obiektu jest charakterystyczna dla baroku bryła, dzięki której elegancki wygląd budynku na długo zapada w pamięci.

Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego to kolejne wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić w Żyrardowie. Budowę świątyni zakończono w 1898 roku. Jej charakterystyczna, strzelista bryła nawiązuje do stylu neogotyckiego. Kościół posiada też przepiękne, secesyjne witraże. Chcąc poznać niezwykłą historię miasta Żyrardów, warto kilka chwil spędzić w otoczeniu jego zabytków. Jest to miasto, w którym każdy metr kwadratowy ma swoją wyjątkową i niepowtarzalną historię.