Blog

Dworzec Kolejowy – Żyrardów

Dworzec kolejowy w Żyrardowie znajduje się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 1. zlokalizowany jest po północnej stronie linii kolejowej Warszawa – Łódź. Zatrzymują się tutaj pociągi Intercity, TLK i Pendolino, a także pociągi przewoźników regionalnych. Odległość kolejowa od Warszawy wynosi 60 km. Trasę tę pokonamy w niespełna pół godziny (stacja: Żyrardów – Warszawa Centralna). Tak błyskawiczne tempo dojazdu do Warszawy powoduje, że wielu mieszkańców Żyrardowa decyduje się na pracę w Stolicy i na codzienny dojazd do Warszawy właśnie pociągiem. Sytuację ułatwia fakt, że w okolicach stacji PKP w Żyrardowie znajduje się parking dla aut, który z założenia umożliwia podróż kombinowaną – do stacji PKP dojeżdżamy autem, gdzie przesiadamy się do pociągu, który dowiezie nas do jednego z trzech dworców w Warszawie, doskonale skomunikowanych z każdą częścią miasta. W praktyce niestety mieszkańcy borykają się z brakiem dostępności wolnych miejsc parkingowych w okolicach dworca, co wydłuża ich podróż i nieco nadszarpuje cierpliwość:) Nadal jednak nie jest to powód, aby twierdzić, że dojazd z Żyrardowa do Warszawy pociągiem jest trudny lub szczególnie uciążliwy.

 

Dworzec kolejowy w Żyrardowie – perełka architektoniczna

Sam dworzec, oprócz tego, że funkcjonuje, jest ogrzewany, czysty i dobrze zlokalizowany w Żyrardowie, jest też ciekawostką z punktu widzenia turystycznego. Znajduje się na liście 10 najpiękniejszych dworców kolejowych w naszym kraju. Zbudowany w stylu dworkowym, jest prawdziwą perełką architektoniczną. Został zbudowany w latach 40-stych XIX w., jako punkt Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Sfinansowany przez Henryka hr. Łubieńskiego, według projektu architekta Jana Jakuba Gaya, początkowo wyposażony był w poczekalnię, kasę biletową i pomieszczenie dla urzędników. Niestety, nie spełniał wtedy wymogów umożliwiających przeznaczenie go do użytku. W latach 1872-1884 przebudowano go na typowy koszarowy budynek stacyjny w tzw. stylu ceglanym. Dobudowano też część hotelową i mieszkalną, a także wieżę ciśnień.

 

Dworzec PKP Żyrardów – punkt na mapie turystycznej miasta

Obecny wygląd dworca jest wynikiem odbudowy obiektu po zniszczeniach z czasów I Wojny Światowej, do których doszło w czasie wycofywania się wojsk niemieckich. Odbudowa miała miejsce w latach 1920-1922 i to właśnie wtedy obiekt zyskał nieco barokowy sznyt i wpisał się w ówczesne trendy architektury użytkowej, charakterystycznej dla Dwudziestolecia Międzywojennego, gdy poszukiwano narodowego stylu w architekturze. Jego wygląd miał być od tego czasu „widocznym znakiem ducha polskiego”. Zaprojektowany został przez architektów z sekcji architektonicznej Wydziału Drogowego Warszawskiej Dyrekcji Kolejowej, kierowanej przez Bronisława Brochowicza-Rogoyskiego, a następnie Romualda Millera. Podczas odbudowy po wojennych zniszczeniach, wykorzystano mury poprzedniego budynku, dobudowano arkadowe podcienia z pawilonami i przejścia podziemne pod torami, a także wiatę peronową, która z kolei została zniwelowana podczas remontu w latach 2005-2007.

 

Podsumowanie

 Podsumowując, dworzec kolejowy w Żyrardowie to budowla o wysokich walorach architektonicznych. Styl architektoniczny nawiązuje do barokowych dworów szlacheckich, co podkreślają bogate detale – ozdobne szczyty, kolumny jońskie i toskańskie, kamienne kule oraz profilowane gzymsy. Występują tu różnorodne formy okien, w tym prostokątne, owalne i termalne. Istotnym elementem kompozycji są podcieniowe łączniki prowadzące do bocznych pawilonów, wsparte na masywnych kolumnach.

Wnętrze dworca wyróżnia się kasetonowym stropem wspartym na kolumnach jońskich oraz zachowanymi piecami kaflowymi. Dworzec w Żyrardowie należy do grupy podobnych obiektów, których nazwy stacji umieszczono w charakterystycznym stylizowanym kroju pisma. Jego forma i dekoracja czynią go jednym z bardziej reprezentacyjnych dworców przelotowych w Polsce.

*Tutaj znajdziesz informacje o innych atrakcjach Żyrardowa, a tutaj ofertę noclegów: pokoje i apartamenty do wynajęcia w Żyrardowie dla rodzin i grup zorganizowanych/firm oraz rodzin, które poszukują bazy noclegowej w pobliżu Suntago.