Blog

Miejsca z najładniejszymi widokami w Żyrardowie - idealne na piknik, randkę lub spacer

Żyrardów to dosyć młode miasto, liczące niespełna 200 lat. Znajduje się w województwie mazowieckim, ok. 50 km od centrum Warszawy oraz ok. 10 km od Radziejowic. Jego historia jest krótka, ale niezwykle intrygująca. Miasto powstało na skutek rewolucji przemysłowej, po której pozostały wyjątkowe zabytki z czerwonej cegły pochodzące z XIX i XX wieku. Żyrardów przyciąga swoim urokiem licznych turystów. Nie brakuje w nim miejsc idealnych na randkę, piknik czy spacer. Gdzie warto się udać, aby móc podziwiać piękne widoki?

 

Rynek Starego Miasta

Chcąc pospacerować po mieście i podziwiać ładne widoki, warto udać się na Rynek Starego Miasta. Wielki plac nosi aktualnie imię Jana Pawła II. Z czterech stron otaczają go budynki. Początkowo pełnił on funkcję placu targowego, jednak z czasem stał się także miejscem licznych wieców oraz manifestacji. To właśnie na nim pracownicy fabryk organizowali zgromadzenia, aby przekazać swoje postulaty. Na jednym z krótszych boków placu zobaczyć można wybudowaną w 1833 roku Starą Przędzalnię, w której to aktualnie mieści się centrum handlowe. Kolejnym ciekawym budynkiem jest wzniesiona w 1914 roku tak zwana Nowa Przędzalnia. Na jej tyłach znajduje się natomiast Pończoszarnia, wzniesiona pod koniec XIX, będąca w tamtym okresie jedną z największych fabryk w Europie. Rynek Starego Miasta to dobre miejsce do spacerowania z rodziną czy drugą połówką oraz podziwiania zabytkowych budowli. Nie brakuje tu też restauracji i kawiarni.

 

Park Dittricha

Żyrardów atrakcje - gdzie jeszcze warto udać się, będąc w tym mieście? Kolejnym polecanym miejscem zarówno na spacer, jak i rodzinny piknik jest Park Dittricha. W jego środku znajduje się okazała willa. W ogrodzie rosną liczne gatunki drzew jak lipy, graby, świerki, brzozy, klony, dęby. Co ciekawie, jedenaście drzew uznano za pomniki przyrody, które zostały opisane na tabliczkach edukacyjnych. Park zaprojektował Saksończyk- Karol Sparman, na zlecenie Dittricha. Założono go w XIX wieku.

 

Zalew Żyrardowski

Na romantyczną randkę czy też rodzinny piknik doskonale sprawdzi się Zalew Żyrardowski. To świetnie miejsce do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu z bliskimi. Zalew ten jest sztucznym zbiornikiem, założonym w latach 90. ubiegłego wieku. W roku 2018 miejsce to przeszło kompleksową rewitalizację. Znaleźć tam można kąpielisko, plaże, plenerowe siłownie, plac zabaw, boisko do piłki siatkowe i restaurację. Nie brakuje również toalet, pryszniców, altanek piknikowych, parasoli oraz wypożyczalni sprzętów wodnych.

 

Bolimowski Park Krajobrazowy

Dla osób ceniących sobie spacery na łonie natury odpowiednim kierunkiem będzie Bolimowski Park Krajobrazowy, który obejmuje lasy puszczy bolimowskiej. Las jest znakomitym miejscem także na wycieczkę rowerową czy piknik. Co ważne, na jego terenie znajdują się liczne atrakcje, jak: park romantyczny w Arkadii, zespół pałacowo-parkowy, pamiątki z okresu I wojny światowej. Oczywiście, to tylko niektóre z miejsc godnych polecenia. Najlepiej wybrać apart hotel w Żyrardowie i zarezerwować sobie na jego zwiedzanie, chociaż kilka dni.

Żyrardów oraz jego okolice to wyjątkowe miejsce, położone niedaleko od stolicy. Ma do zaoferowania liczne atrakcje oraz ładne widoki.