Zwiedzanie Pałacu w Nieborowie to jeden ze sposobów na spędzenie wolnego dnia, a z drugiej pomysł na wycieczkę weekendową pod Warszawę, którą można połączyć ze zwiedzaniem Żyrardowa z noclegiem w Starej Przędzalni lub z odwiedzeniem pobliskiego Suntago. Wizyta w Nieborowie może być też elementem dłuższej wycieczki szlakiem pałacowym – wówczas warto zobaczyć także pobliski Pałac w Radziejowicach. Inny pomysł na wycieczkę pod Warszawę uwzględniający zwiedzanie Pałacu w Nieborowie to szlak: puszcza Bolimowska- skansen w Łowiczu – Żyrardów – Pałac w Nieborowie. Więcej informacji o atrakcjach po tej stronie Warszawy znajduje się na naszym blogu!
Pałac w Nieborowie – zwiedzanie, bilety, ciekawostki
Położony w malowniczym krajobrazie Mazowsza, Pałac w Nieborowie to perła polskiej architektury barokowej. Otoczony rozległym parkiem i połączony historycznie z romantycznym ogrodem Arkadia, stanowi unikalne miejsce na mapie polskich zabytków – idealne na jednodniowy wypad lub inspirującą podróż w czasie.
Pałac w Nieborowie to jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Został zbudowany w latach 1690–1696 dla prymasa Michała Radziejowskiego według projektu znanego architekta Tylmana z Gameren. Od końca XVIII wieku do II wojny światowej pałac należał do rodu Radziwiłłów, jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rodów w Rzeczypospolitej. Był wtedy centrum życia politycznego, kulturalnego i towarzyskiego elit arystokratycznych. Obecne jest znakomitym przykładem baroku klasycyzującego, łączącego majestatyczną prostotę z bogactwem wnętrz i dekoracji, dostępny do zwiedzania. Przetrwał wojnę bez większych zniszczeń i od 1945 r., znajduje się pod opieką państwa jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. We wnętrzach zachowały się oryginalne meble, obrazy, rzeźby, porcelanę i zbiory biblioteczne. Znajdują się tam m.in. prace malarzy polskich i europejskich, co czyni pałac unikatowym źródłem wiedzy o sztuce i kolekcjonerstwie magnackim.
Nieborów jest nierozerwalnie związany z Arkadią, romantycznym parkiem założonym przez księżnę Helenę Radziwiłłową pod koniec XVIII wieku. Arkadia jest jednym z najlepszych przykładów sentymentalnego ogrodu angielskiego w Polsce, pełnego symboliki i klasycystycznych ruin.
Pałac w Nieborowie – na co zwrócić uwagę, zwiedzając obiekt?
Podczas zwiedzania Pałacu w Nieborowie łatwo dać się porwać ogólnemu wrażeniu – ale warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się detalom, które często umykają turystom. Zanim wejdziesz do środka, spójrz w górę – fasada zaprojektowana przez Tylmana z Gameren ma symetryczny, klasyczny układ z pięknymi zdobieniami. Poszukaj herbu i detali rzeźbiarskich nad wejściem – często zdradzają, kto był fundatorem budowli.
Pałac nie ma przypadkowego rozkładu – wszystko jest podporządkowane rytmowi życia mieszkańców. W kilku salonach znajdziesz symetrycznie ustawione lustra, które tworzą iluzję nieskończoności. To barokowy trik – efektowny i symboliczny. Warto obejrzeć też dokładnie meble. Tutaj każdy z elementów jest inny, niektóre przywiezione z odległych stron świata. Zwróć uwagę na intarsje, rzeźbienia, klamki i nóżki – to ręczna robota sprzed setek lat. W wielu salach wiszą oryginalne żyrandole, kinkiety i lampy naftowe – nie tylko piękne, ale też funkcjonalne świadectwa epoki. Spójrz też w górę – sztukaterie sufitowe bywają równie misternie zdobione jak same meble. Przechodząc między salami, zatrzymaj się przy oknach – widok na park z pałacowych wnętrz to świadomie zaplanowany element estetyczny. Perspektywa miała uspokajać, inspirować i... imponować gościom.
Zwiedzając Pałac w Nieborowie, zajrzyj do biblioteki z oryginalnymi regałami, starodrukami i tajemniczą atmosferą. Zbiory biblioteczne pałacu zawierają ponad 10 tys. tomów, w tym starodruki z XVII i XVIII wieku, rękopisy, atlasy i pamiętniki Radziwiłłów. To prawdziwy raj dla historyków i bibliofilów. Uwaga na drabinę biblioteczną – wygląda jak z filmu o Harrym Potterze, ale to autentyczny mebel z XVIII wieku!
Przyjrzyj się portretom członków rodu Radziwiłłów – wiele z nich to nie tylko dzieła sztuki, ale też opowieści o statusie, modzie i wartościach epoki. Zwróć uwagę na stroje, gesty i tła obrazów – wszystko miało znaczenie symboliczne.
Tego o Pałacu w Nieborowie prawdopodobnie nie wiedziałeś – ciekawostki
• Do budowy pałacu wykorzystano cegły pochodzące z rozebranego klasztoru w pobliskim Łowiczu.
• Jedno z pomieszczeń było prywatnym "muzeum" właściciela, gdzie trzymał dziwne i egzotyczne przedmioty z podróży: m.in. preparowane zwierzęta, azjatyckie wachlarze, a nawet... fragment mumii.
• Według lokalnej legendy, w pałacu grywał młody Fryderyk Chopin, kiedy odwiedzał znajomych arystokratów w okolicy. Choć brak twardych dowodów, wiele osób wierzy w tę romantyczną historię.
• W jednym z salonów znajdują się barokowe lustra, które rzekomo były tak ustawione, by pozwalać właścicielowi obserwować gości bez bycia zauważonym. Taki szpiegowski trik z epoki oświecenia!
Jakie filmy kręcono w Pałacu w Nieborowie?
Pałac w Nieborowie to prawdziwa kapsuła czasu – jego sale, meble, obrazy i detale dekoracyjne są oryginalne, trudne do otworzenia. Osadzenie tam akcji historycznych filmów powoduje,że nie trzeba budować od zera dekoracji i scenografii – wszystko już tam jest. Idealnie sprawdza się jako tło dla filmów osadzonych w epoce romantyzmu, pozytywizmu czy okresu międzywojennego.
Dotychczas we wnętrzach Pałacu w Nieborowie kręcono sceny do „Lalki” Ryszarda Bera z 1977. Obiekt wystąpił jako rezydencja arystokracji, m.in. jako majątek baronowej Krzeszowskiej i miejsce spotkań elit. Wnętrza i park idealnie oddają klimat XIX-wiecznej Warszawy i ziemiaństwa. W Pałacu umiejscowiono także rezydencję Sędziego Soplicy w Panu Tadeuszu z 1999 r, reż. Andrzeja Wajdy. Nieborów "zagrał" też pałac Ordynata Michorowskiego w „Trędowatej” z 1976 r. Barokowe wnętrza i romantyczna atmosfera idealnie wpisały się w dramatyczną historię miłosną. Stylowe pomieszczenia ukazywały też świat elit II Rzeczypospolitej w filmie „Kariera Nikodema Dyzmy” z 1980 r., w reżyserii Jana Rybkowskiego. Natomiast w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" z 2002 roku, pałac posłużył jako wnętrza arystokratycznych domów z epoki.
Legendy związane z Pałacem w Nieborowie
Tajemniczy tunel do Arkadii
Legenda głosi, że z Pałacu w Nieborowie prowadził podziemny tunel aż do romantycznego ogrodu Arkadia, oddalonego o ok. 2 km. Miał służyć księżnej Helenie Radziwiłłowej do potajemnych przejść między posiadłościami – podobno, by nikt nie widział jej samotnych spacerów i duchowych rozterek. Czy tunel naprawdę istniał? Nie odnaleziono jego śladów, ale... w piwnicach pałacu do dziś są zamurowane przejścia.
Biała Dama w bibliotece
Według miejscowych opowieści, w pałacowej bibliotece wieczorami można czasem zobaczyć postać kobiety w białej sukni. To rzekomo duch jednej z guwernantek, która zakochała się nieszczęśliwie w jednym z Radziwiłłów i zmarła z tęsknoty. Mówi się, że pojawia się szczególnie wtedy, gdy ktoś... nie szanuje książek.
Zamknięte serce księżnej Heleny
Księżna Helena Radziwiłłowa – założycielka ogrodu Arkadia – miała być kobietą niezwykle uczuciową, ale też zamkniętą w sobie. Jedna z legend głosi, że po śmierci ukochanego nigdy już nie otworzyła swojego serca i... kazała je symbolicznie zamknąć w urnie, która została ukryta gdzieś w Arkadii. Do dziś nie odnaleziono tej tajemniczej urny. Niektórzy twierdzą, że znajduje się w jednej z "świątyń ruin".
Złota kula na wieży – strażnik pałacu
Na wieżyczce pałacu znajduje się pozłacana kula, która – według starej legendy – zawiera listę wszystkich właścicieli pałacu oraz przestrogę dla przyszłych dziedziców. Niektórzy wierzą, że kto otworzy kulę z chciwości, sprowadzi klątwę upadku na całą rodzinę.
Zegar, który zatrzymuje czas
Jeden z zegarów w pałacowej jadalni miał ponoć zatrzymywać się samoczynnie w chwilach wielkich zmian – np. podczas rozbiorów Polski, wybuchu wojen czy śmierci ważnych osób z rodu. Czy to przypadek, czy działanie „ducha domu”? Do dziś nie udało się ustalić, czemu mechanizm czasem... po prostu milknie.
Pałac w Nieborowie – adres – w jakim województwie jest Pałac w Nieborowie?
Nieborów 232, 99-416 Nieborów, woj. łódzkie
Pałac w Nieborowie - godziny otwarcia:
Pałac:
◦ sezon letni (IV–X): 10:00–18:00
◦ sezon zimowy (XI–III): 10:00–16:00
Arkadia:
◦ 9:00–17:00 (może się różnić w zależności od sezonu)
Pałac w Nieborowie - ceny biletów – ile kosztuje wejście do Pałacu w Nieborowie?
• Normalny: ok. 20–30 zł
• Ulgowy: ok. 15 zł
• Dzieci do lat 7 – bezpłatnie
Pałac w Nieborowie - dojazd:
• Samochodem: ok. 1h z Warszawy (droga S8)
• Komunikacją: pociąg do Łowicza, dalej bus/taxi