Blog

Żyrardów - nasze pomysły na to, jak ciekawie spędzić tutaj czas we dwójkę. Poznajcie nasze pomysły na romantyczny weekend!

Szukacie pomysłu na niezapomniany prezent dla swojej drugiej połówki? Planowanie wspólnego wyjazdu to doskonały sposób na okazanie uczuć i spędzenie razem magicznych chwil. Żyrardów, z jego niepowtarzalnym klimatem i bogatą ofertą, jest idealnym miejscem na romantyczny weekend.

Czy wiecie, że Żyrardów jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów XIX-wiecznej architektury przemysłowej w Europie? Miasto nosi nazwę na cześć inżyniera Philippe'a de Girarda, który przyczynił się do rozwoju przemysłu lniarskiego w regionie. W Żyrardowie znajdzie się także jedna z nielicznych w Polsce kompletnie zachowanych starych osad fabrycznych, która jest często wykorzystywana jako plener filmowy. To urokliwe miasteczko w ostatnich latach wzbogaciło się także doskonałą bazę turystyczną, wypoczynkową i rekreacyjną, doskonałą również na romantyczne wypady. Hotel w Żyrardowie dla dwojga? Będziecie zaskoczeni, dlaczego warto tu przyjechać.

 

Urokliwe zakątki Żyrardowa - idealne miejsca na romantyczny spacer we dwoje

Żyrardów, miasto tkane z czerwonej cegły, kusi turystów swoim unikatowym klimatem. Charakterystyczne budowle są świadectwem przemysłowej historii regionu. Warto wybrać się na spacer z ukochaną osobą, by na własne oczy zobaczyć zabytkową fabrykę lnu i poznać bogatą przeszłość miasta.

Centralnym punktem Żyrardowa jest jego malownicze Stare Miasto z rynkiem, obecnie noszącym imię Jana Pawła II. To miejsce, które jeszcze przed pontyfikatem papieża tętniło życiem jako miejskie targowisko, później stało się areną dla wydarzeń społecznych i manifestacji pracowniczych. Dziś wokół rynku można odwiedzić niejeden bar w Żyrardowie.

Atrakcje turystyczne Żyrardowa to również słynne Przędzalnie – Stara i Nowa, które dzieli blisko stulecie historii, pierwsza z nich powstała w 1833 roku, a druga w 1914 roku. W ich sąsiedztwie można odnaleźć Pończoszarnię, zakład produkujący pończochy, który również ma swoje miejsce w historii miasta. Z kolei wizyta w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda to podróż w czasie do korzeni żyrardowskiego przemysłu. Muzeum eksponuje stare urządzenia lniarskie, a także organizuje wydarzenia kulturalne, takie jak jarmark bożonarodzeniowy czy festiwal browarnictwa.

Nie trasie romantycznego spaceru nie można pominąć Pałacyku Tyrolskiego, który powstał w latach 1867 - 1871, będącego niegdyś miejscem spotkań dyrekcji miejscowej przędzalni. Jego wyjątkowy styl jest odzwierciedleniem austriackich korzeni Ludwika Marcellina, zięcia właściciela fabryki.

 

Romantyczny weekend w Żyrardowie

Planujecie romantyczny weekend i chcecie zaskoczyć swoją drugą połówkę? Atrakcje Żyrardowa, położonego tak niedaleko od stolicy, z ich postindustrialnym urokiem i unikatowym klimatem, są idealnymi na taką okazję. W czasie zwiedzania miasta warto udać się na przechadzkę po parku Dittrichad. Ten zielony zakątek o powierzchni 6 hektarów, założony przez Karola Augusta Dittricha, jest idealnym miejscem zarówno na spokojny odpoczynek, jak i na fotogeniczne sesje dla zakochanych.

Dla miłośników architektury kolejowej wizyta na dworcu kolejowym w Żyrardowie będzie prawdziwą gratką. Dworzec, zaprojektowany w stylu dworkowym, przypomina dawne, galicyjskie perły architektury i jest pamiątką po linii Warszawsko-Wiedeńskiej. Po trasie odwiedzić można kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w stylu neogotyckim, która przyciąga wzrok swoją strzelistą sylwetką i secesyjnymi witrażami.

Każdy, kto odwiedzi Żyrardów, znajdzie tu coś dla siebie – od industrialnych zabytków, przez zielone oazy, po kulturalne wydarzenia.