Atrakcje

W 1833 roku do wsi Ruda Guzowska, leżącej na ziemiach hrabiów Łubieńskich, przeniesiono fabrykę lnu. Tak zaczęła się historia Żyrardowa, który rozwijał się w błyskawicznym tempie. Już bowiem w 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu stawiano miasto za wzór urbanistycznego planowania. To, czym zachwycono się na początku XX wieku, nadal budzi podziw i stanowi jedyną w Europie, zachowaną w całości, osadę fabryczną z tego okresu. W 2012 roku szóstego lutego Osada Fabryczna uzyskała Statut   „Pomnik historii” .

Już sam ten fakt może stanowić mocny argument, by to niezwykłe miasto odwiedzić. Szczególnie, że zrewitalizowane budynki, nie są tylko martwymi pomnikami przeszłości, ale wciąż pełnią funkcje użytkowe i tętnią życiem.  A decydując się na pobyt w APARTHOTELu Stara Przędzalnia, mają Państwo niepowtarzalną okazję zamieszkania w najstarszym budynku w mieście, na terenie dawnej osady fabrycznej.

Żyrardów i okolice obfitują w atrakcje turystyczne, których różnorodność pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Sam spacer wśród zbudowanych z czerwonej cegły budynków dawnej osady fabrycznej,pozwoli nam wczuć się w klimat miejsca, w którym przeszłość i przyszłość przenikają się nawzajem . Warto zobaczyć m.in.:   

Kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia – neogotycki kościół farny,zbudowany na początku XX wieku, w którym podziwiać można witraże z pracowni Józefa Mehoffera.

 

Park im. Karola Augusta Dittricha – park angielski, któremu dzięki wysiłkom miasta udało się przywrócić dawną świetność. Wśród bogatego drzewostanu  ( większa część wpisana jest jako Pomnik Przyrody) można znaleźć urokliwe altanki i mostki nad przepływającą przez park rzeką „Pisią Gągoliną „.

 

Cmentarz Żydowski - powstały w 1874 roku, przypomina o bogatej tradycji wielokulturowości miasta, ale również o tragicznych losach Żydów zamieszkałych w Żyrardowie podczas II Wojny Światowej.

 

Dworzec kolejowy d. trasa Warszawsko Wiedeńska  – zbudowany w 1922 roku w stylu dworkowym. Jego wnętrze kryje unikatowe sztukaterie i kaflowe piece.

 

Muzeum Mazowsza Zachodniego – muzeum mieści się w secesyjnym pałacyku, który dawniej stanowił reprezentacyjną rezydencję Karola Dittricha, właściciela fabryki.  

W niewielkiej odległości od Żyrardowa znajdują się również:
Pałac w Radziejowicach – renesansowy dwór, który przekształcono później w pałac z rozległym ogrodem. Bywali tu polscy królowie: Zygmunt II Waza i Jan III Sobieski. W czasach współczesnych stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff. W Radziejowicach można także zwiedzić galerię malarstwa Józefa Chełmońskiego i spotkać wielu znanych aktorów , artystów sceny polskiej

Pałac w Nieborowie – od XVIII wieku należał do rodziny Radziwiłłów. Jest jedną z najpiękniejszych siedzib polskich magnatów. Również dla kinomaniaków to nie lada gratka – w Nieborowie kręcono bowiem takie kultowe filmy, jak Akademia Pana Kleksa czy Pan Samochodzik i niesamowity dwór.  Zwiedzając pałac, nie można zaś pominąć oddalonej o zaledwie 5 km Arkadii - niezwykłego parku w stylu angielskim.  Zaprojektowany w stylu romantycznym urzeka ruinami, świątyniami oraz urokliwymi kaskadami i mostkami.

Oprócz zabytków kultury materialnej okolice Żyrardowa obfitują w tereny doskonałe do uprawiania różnorodnych form aktywnego wypoczynku.  W okolicach Żyrardowa przebiegają cztery oficjalne szlaki turystyczne, ale miejsc, gdzie można urządzić piesze lub rowerowe wycieczki, nie brakuje.

Mszczonów - tu są zlokalizowane gorące źródła termalne www.termy-mszczonow.eu

Puszcza Bolimowska – park krajobrazowy, w którym dominują różne typy borów sosnowych. Wśród wielu gatunków zwierząt, które można w nich spotkać są, m.in. łosie, bobry, daniele, dziki, lisy, zające i rysie. W obrębie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego leży również Rezerwat przyrody Puszcza Mariańska. Legenda głosi, że w drodze do Wiednia Jan III Sobieski zatrzymał się w miejscowym klasztorze. Tu podobno ukazała się władcy Matka Boska, która obiecała polskiemu królowi zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem.

Rzeka Rawka – nazywana często krętą i kapryśną. Zachowana w naturalnym stanie rzeka nizinna, której koryto stanowi obecnie rezerwat przyrody. Możliwość obcowania z dziką przyrodą przyciąga miłośników spływów kajakowych, którzy zgodnie uważają, że choć rzeka jest trudna, widoki rekompensują wszystko. 
Samo miasto także zainwestowało w obiekty sportowo-rekreacyjne, wśród których znajdują się baseny, korty tenisowe, kręgielnia, tory kolarskie, bieżnie i sztuczne lodowisko.  Okolice Żyrardowa oferują również doskonałe tereny do biegania.