Blog

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie — Odkryj fascynującą historię przemysłu lniarskiego

Żyrardów, miasto położone w sercu Mazowsza, skrywa w swoich murach niezwykłe dziedzictwo przemysłowe. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda to miejsce, które przenosi nas w fascynującą podróż przez historię lniarstwa na ziemiach polskich. Zlokalizowane w jednej z hal dawnego Bielnika, stanowiącego niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki, muzeum oferuje unikalne doświadczenie dla miłośników historii i kultury przemysłowej. Jeśli zależy Ci na tym, by zobaczyć atrakcje w Żyrardowie, fabryka lnu w Żyrardowie jest absolutnym TOP1!

 

Atrakcje i wystawy

Zastanawiasz się nad tym, co warto zobaczyć w żyrardowie? Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie to prawdziwa skarbnica wiedzy o tradycjach lniarskich regionu. Wśród licznych atrakcji i wystaw warto zwrócić uwagę na:

 

Wystawa "Lniana Konfekcja"

Ta ekspozycja prezentuje gotowe produkty powstałe w Zakładach Lniarskich, które cieszyły się światową renomą. Możemy podziwiać tutaj lniane wyroby konfekcyjne, będące świadectwem kunsztu i precyzji żyrardowskich rzemieślników.

 

Wystawa "Żakardowe Wzory"

Długo wyczekiwana wystawa prezentuje park maszynowy ostatniej w Polsce Fabryki Lnianych Tkanin Żakardowych. Możemy tutaj zobaczyć unikalne maszyny, które tworzyły piękne, żakardowe wzory na tkaninach lnianych.

 

Wystawa "Wykończone Tkaniny"

Ta ekspozycja przedstawia proces technologiczny wykończania tkanin, który prowadzono w żyrardowskich Zakładach Lniarskich od lat 70. XX wieku. Możemy dowiedzieć się, jak tkaniny lniane zyskiwały swój finalny wygląd i właściwości.

 

Muzeum w fabryce lnu w Żyrardowie - godziny otwarcia

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest otwarte dla zwiedzających w następujących godzinach:

  • wtorek-piątek: 10:00-15:00
  • sobota-niedziela: 11:00-18:00

 

Muzeum lniarstwa - ceny biletów

Ceny biletów:

  • bilet ulgowy: 7 zł
  • bilet normalny: 14 zł
  • opłata przewodnicka (zależna od liczebności grupy): 80-120 zł

Dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) wymagana jest wcześniejsza rezerwacja terminu na minimum tydzień przed planowaną wizytą.

 

Muzeum lniarstwa w Żyrardowie - jak dojechać?

Muzeum Lniarstwa mieści się przy ulicy Dittricha 18 w Żyrardowie (96-300). Możemy dojechać tutaj zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Dla osób podróżujących pociągiem, najbliższa stacja znajduje się w odległości około 1,5 km od muzeum.Jeśli planujesz odwiedzić Żyrardów i poznać fascynującą historię przemysłu lniarskiego, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda to obowiązkowy punkt na mapie. Zanurz się w świat lnu, odkryj tajniki produkcji tkanin i poczuj atmosferę dawnej fabryki. To niezwykłe miejsce, które z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.