Blog

Z czego słynie kuchnia amerykańska?

Kuchnia amerykańska, niesłusznie kojarzona z nadmierną prostotą, jest tak naprawdę fascynująca. Fast foody, zjadane dań bez sztućców, czy tworzenie miksów smaków pochodzących z każdego z kontynentów to kwintesencja amerykańskich zwyczajów kulinarnych. Poniżej kilka flagowych dań-przekąsek, z którymi kojarzymy Amerykanów. Wszystkie te dania znajdziecie w naszej restauracji w Żyrardowie.

 

 

Amerykański burger

Klasyka gatunku jeśli chodzi o kuchnię amerykańską. Najlepiej podawany w serwetce, na powietrzu, z mięsem prosto z grilla. Chętnie zamawiany i zjadany również w restauracjach. Dlaczego amerykańskie burgery są uznawane za jedne z najsmaczniejszych na świecie? Być może chodzi o słodką bułkę, której trudno szukać gdzie indziej na świecie w wydaniu tak mocno okraszonym dodatkami, które smakują, ale są zabójcze dla naszej sylwetki. Bardziej prawdopodobne jednak, że chodzi o mięso. Musi być wołowe, bez dodatków wieprzowiny. Mięso w amerykanskim burgerze nie ma również ani grama tartej bułki. Nie ma także jajka!

 

 

Skrzydełka z kurczaka

Mimo że chętnie zjadane są w każdej formie na całym świecie, to jednak zdaje się, że ich ojczyzną musi być Ameryka Północna, a dokładniej mówiąc, pewna miejscowość zlokalizowana w stanie Nowy Jork. Chodzi oczywiście o Bufallo, z którego pochodzi zwyczaj serwowania piekielnie ostrych skrzydełek, zwanych od nazwy miejscowościBufallo Wings. Jak powstają bufallo wings? Po raz pierwszy zostały zrobione poprzez zanurzenie mięsa kurzego w maśle i w sosie ugotowanym przede wszystkim na bardzo ostrym pierzu cayenne. Jest to oryginalny przepis, do którego nie dodaje się żadnego ketchupu.

 

 

Steki

Nie ma amerykańskiej kuchni bez porządnego steka. Co ciekawe, Amerykanie są wyczuleni na jakość mięsa, z którego robione są steki. Jeśli znajdą restaurację, w której serwuje się dokładnie takie steki, jak lubią (o odpowiednim poziomie wysmażenia, dobrze przyprawione i przygotowane z dobrej jakości składników), wtedy mogą przemierzać na kolacje dla tych steków grube mile każdego weekendu. Nie jest to zresztą nic dziwnego w Stanach, w których odległości pomiędzy kluczowymi dla życia punktami są z reguły pokaźne, przez co mieszkańcy tego pięknego kraju są zmuszeni do posiadania aut. Najlepiej dużych i palących nieprzyzwoite ilości benzyny. Stek i pick up? To Ameryka w całej swojej kwintesencji!